Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w 2023 roku
Egzaminy w 2022 r.
Wyniki egzaminów eksternistycznych z kształcenia ogólnego oraz świadectwa ukończenia szkoły po sesji jesiennej w 2022 r. zostaną wysłane 18 listopada 2022 r. za pośrednictwem Poczty Polskiej przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru na adres, który został wskazany przez Zdającego we Wniosku o dopuszczenie do zdawania egzaminów eksternistycznych.
Informacje na temat egzaminów eksternistycznych do branżowej szkoły II stopnia
Komunikat o zasadach bezpieczeństwa zdrowotnego podczas egzaminów w 2022 r.
Zgłoszenie do egzaminów eksternistycznych
OKE podejmuje rozstrzygnięcie w sprawie dopuszczenia do egzaminu eksternistycznego osoby, która złożyła wniosek. W terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku osoba ubiegająca się o dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych zostaje pisemnie poinformowana przez dyrektora OKE o wynikach postępowania kwalifikacyjnego. W przypadku zakwalifikowania osoby, dyrektor OKE informuje ją o konieczności złożenia deklaracji oraz dowodu wniesienia opłaty za zadeklarowane egzaminy lub wniosku o zwolnienie z opłaty.
Osoba dopuszczona do egzaminu, nie później niż na 30 dni przed terminem rozpoczęcia sesji egzaminacyjnej (do końca sierpnia – sesja jesienna, do końca grudnia – sesja zimowa) składa dyrektorowi OKE: Dokumenty można złożyć bezpośrednio w OKE w Łodzi, Biurze OKE w Kielcach lub przesłać na adres komisji listem poleconym.
Pobierz: druki dot. egzaminu eksternistycznego
Terminy składania dokumentów:
Terminy wnoszenia opłat oraz składania deklaracji:
Numer konta Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi:
Na dowodzie wpłaty należy wpisać:
Szczegółowe terminy egzaminów i miejsca ich przeprowadzania są ogłaszane w odrębnych komunikatach na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. O zwolnienie z opłat w całości bądź w części (50%) mogą starać się osoby bezrobotne lub w bardzo trudnej sytuacji materialnej po jej udokumentowaniu. Informacja dla ubiegającego się o zwolnienie 1. Podstawa prawna
Podstawę do ustalenia kryteriów zwalniania z opłat za egzaminy eksternistyczne stanowi ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku (Dz.U. z 2022 r., poz. 66 ze zm.) i Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 1296). 2. Kryteria zwalniania Zwolnienie z 50% opłat za egzaminy eksternistyczne może nastąpić w przypadku:
Osoba, która chce przystąpić do egzaminu eksternistycznego składa do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi - nie później niż na 2 miesiące przed rozpoczęciem sesji:
• deklarację zawierającą wykaz zajęć edukacyjnych, z których w danej sesji egzaminacyjnej zamierza zdawać egzaminy,
• dowód wniesienia opłaty za egzaminy z zakresu zajęć edukacyjnych, z których zamierza zdawać egzaminy w danej sesji egzaminacyjnej, albo wniosek o zwolnienie z opłat.
sesja zimowa – do końca listopada,
sesja jesienna - do końca lipca.
sesja zimowa – do 31 grudnia
sesja jesienna – do 31 sierpnia.
W sesji zimowej 2023 r. opłata za egzaminy eksternistyczne wynosi 232,32 zł za każdy egzamin.
NBP O/O Łódź 23 1010 1371 0016 6122 3100 0000
z opłaty za egzaminy eksternistyczne
Zwolnienie z opłaty z egzamin eksternistyczny następuje na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie egzaminów eksternistycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1717). Dyrektor OKE w Łodzi może zwolnić w części lub w całości z opłaty za egzaminy eksternistyczne osobę o niskich dochodach na jej wniosek, w szczególności, jeżeli dochód tej osoby nie jest większy niż kwoty, o których mowa w art. 9 ust. 8 § 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2022 r. poz. 66 ze zm.).
Zwolnienie w całości opłat za egzaminy eksternistyczne może nastąpić w przypadku:
drukuj